A.ksident i r.ëndë, shuhet në vend boksieri kampion bote

Boksieri i njohur Pernell Whitaker ka humbur jetën krejt papritur.

55-vjeçari ndërroi jetë pasi u godit nga një makinë në Virginia Beach ndërsa policia ka njoftuar se po heton shkaqet e ak.sidentit fatal.

“Kur policët mbërritën në vendin e ngjarjes, zbuluan një viktimë mashkull, që ishte goditur nga vetura. Viktima ndërroi jetë në vend për shkak të plagëve. Shoferi i veturës qëndroi në vendin e ngjarjes me policinë”, – deklaroi zëdhënësi i departamentit të policisë së Virginia Beach, L. M. Bauder.

I njohur si “Bizelja e ëmbël”, Whitaker, një boksier që kishte armën më të fortë grushtin e majtë, vlerësohet si një prej boksierëve më të mirë mbrojtës në histori.

Pernell Whitaker ka qenë kampion botë në IBF, WBC, WBA për peshat e e lehta dhe Welter. Ka qenë gjithashtu fitues i medaljes së artë në Olimpiadën e vitit 1984 në Los Angeles.

Lexo edhe: