“Avionë, tanke, luftanije dhe nëndetëse me vlerë 130 mld dollarë”. Cila ka qenë pasuria e ushtrisë shqiptare së viteve ’80?

Kolonel Pëllumb Zaimin, ish-punonjës shkencor dhe ish-pedagog në Akademinë Ushtarake flet për vlerën monetare të.

Historia e gjimnazistit që dha shpirt pas torturave në hetuesi, amaneti për nënën: M’i ço fjalë e i thuej se…

Çastet e fundit dhe amaneti i Filip Logorecit, lënë bashkëvuajtësit të tij të qelisë, Zef.

“Pse duan lopën dhe të mos e duan derrin?!”, debati i Enver Hoxhës me udhëheqësit komunistë

Nga Kastriot Dervishi  Përveç të tjerash, i gjithëdituri Enver Hoxha jepte porosi edhe si të.

“Ju tregoj persekucionin e egër 45-vjeçar që iu bë Vermoshit nga regjimi komunist”

Jetoj prej 38 vjetësh në shtetin e Miçiganit në USA. Në të kaluarën dhe aktualisht.

Ish-kryeprokurori i Enverit rrëfen takimet me Kadri Hazbiun në burg: E mbanin në kashtë e dërrasë që të mos…

I kthjellët në kujtesë e i vëmendshëm në bisedë, Rrapi Mino, Prokurori i Përgjithshëm më.

Krimet e komunizmit/ Kufoma e ushtarakut, tri ditë në mes të Shijakut, për të terrorizuar popullin

Fundi tragjik i ushtarakut antikomunist, i diplomuar në Torino: U vetëvra për të mos rënë.

Rrëfimi i ish-Kryeprokurorit të Enverit: Ju tregoj qelinë sekrete ku hidheshin prangat e byroistëve

Nuk është përbindëshi që tregojnë, por as engjëlli që shfaqet kur flet me të nga.

Marin Mema sjell fakte të reja për arrestimin e luftëtarëve të UÇK-së gjatë ’93-’97, kush i dekonspiroi te Milosheviçi, çfarë roli kishte SHIK-ku të Gazideda dhe Berisha?

Kush i dekonspiroi nga Shqipëria shumë nga luftëtarët e parë të UÇK-së? Si u firmos.

“Bar do hamë dhe dorën se shtrijmë”, punët skllavëruese që përktheheshin në dashuri për Enver Hoxhën

Për disa koha e sistemit komunist ka qenë ndër më të egrat, por ka edhe.

Fotot e rralla nga internimi: Ja si jetuan mijëra shqiptarë që provuan persekutimin e diktaturës gjakatare

Jeta në internim, ku mijera shqiptarë provuan persekutimin e diktaturës më të egër do të.