“Më e keqja në Aushvic ishte të ishe një grua shtatzënë”, rrëfimi i pazakontë i mjekes

Historia gruas që praktikoi qindra aborte, për të shpëtuar jetët e grave hebreje Në vitin.

Zbulohet incidenti në zyrat e Ministrisë së Brendshme, kur gazetarit i vunë armën në kokë, aty ishte edhe kryeministri

NGA ILIR IKONOMI* NJE GAZETAR PARA KOBURES SE QEVERISE Në fillim të shtatorit 1928, kur.

Rrëfimi i avokatit: Si tallej ‘Brodueji’ me Enverin, fletërrufetë për Vera Bekteshin

Erëra të mbara po frynin në Çekosllovaki. Moti premtonte pranverë. Alexander Dubèek, i ardhur në.

Si u rrënua fshati në komunizëm: Njerëzit hanin bukë me ujë (video)

Viti 1980 nuk ka patur ngjarje të jashtëzakonshme, por mund të cilësohet si viti i.

Nga Nënë Tereza tek Albert Einstein, njihuni me të veçantat e emigrantëve më të famshëm, që ndryshuan botën

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën.

Kur Enveri kërcënonte Jugosllavinë: Do shpoj tunel dhe do të thaj Ohrin!

Marrëdhëniet e Enver Hoxhës me udhëheqjen jugosllave kanë qenë nga më të çuditshmet. Gjatë Luftës.

Si erdhi në pushtet Vladimir Putin, ç’ndodhi në 1996 dhe roli i SHBA-së

Nderkohe qe zien ende debati per nderhyrjen ruse ne zgjedhjet e fundit presidenciale te SHBA,.

Si merrnin kredi për shtëpi individët në periudhën e komunizmit

Praktika e kredive është aplikuar në Shqipëri që para shpalljes së Pavarësisë. Kanë qenë kryesisht.

Ishin vitet ’80: Fëmijë të lumtur në kampin e pionerëve në Durrës

Këto foto janë realizuar në fillimin e viteve ’80!  Në to shfaqen të fëmijët duke u larë.

“Luftë e ashpër brenda llojit”, intervista e rrallë e njeriut që u bë Kryeministër në moshën 29-vjeçare

Arkiv-Kongresi i tretë i Partisë Socialiste në Tetor të vitit 1999 solli në atë kohë.