A e shiti Enveri Kosovën? Nexhmije Hoxha u mbyll gojën të gjithëve me këtë

Debate të forta po bëhen mes historianëve në lidhje me 75-vjetorin e Marrëveshjes së Mukjes.

Ministri Ditmir Bushati nxjerr dokumentin që po lë të gjithë shqiptarët me gojën hapur

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka publikuar disa shkresa të vjetra ku tregon se çfarë.

“Ja si u shërova në Velipojë”, rrëfimi sekret i kohës së diktaturës komuniste

Kjo histori po bën xhiron e rrjetit!  Syrja M., ishte një pacient i dëshpëruar. ‘Mjekësia.

Letra e shkruar në burg nga Pjetër Arbnori: Nuk i tradhtova shokët Nanë!

Kjo letër është  nxjerrë fshehurazi nga burgu me 2 korrik 1979, ku Pjetër Arbnori shpjegon .

Kur MiG-ët luftarak të Shqipërisë shfarosnin çdo ‘mizë’ greke dhe jugosllave, që fluturonte në hapsirën ajrore shqiptare

Forcat Ajrore Shqiptare u krijuan zyrtarisht, më 24 prill 1951 dhe janë një nga tre.

M’diftoj qi u “shpërblye me 20 vjet burg e internim politik”dhe qi mbijetonte nga lëmoshat e qytetarve t’ Shkodres…

I masakruemi Dikur, si nxanës 12 vjeçar, u kthejshe n’shpi te Arra e Madhe, tuj.

Kjo është familja që prej një shekulli ruan ende paratë që u la amanet, ushtari osman

Një familje e shquar tregtare palestineze në Nablus më shumë se një shekull ruan paratë,.

Deputetët shqiptarë paguan për filma pornografik, ja historia e shprehjes së famshme

Ish drejtori i Arkives ne Ministrine e Brendsh,e, thote se prej vitesh qarkullon një shprehje.

“Ti puth sytë…nga burgu”, ja kartolina e rrallë e një të burgosuri shqiptar

Një relike e rrallë, si një dëshmi e vyer nga periudha e errët e regjimit.

Si bëhej plazhi në komunizëm/ Çadër me vete, djath e shalqi dhe… radio Iliria

Durrësi ka pasur plazhin më të frekuentuar në vitet ’60’ 70. Një kthim pas në.