Flet fotografi që e pa ndër vite: Si ka ndryshuar qendra e Tiranës, sheshi flet me Teatrin ‘ti ke kush të mbron, po unë…’

Profesioni ia deshi të kalonte shumë kohë në Lulishten e Skënderbeut, ku ka shkrepur mijëra.

Tmerri në Burrel, dëshmia: Na dhanë për të ngrënë një ka të ngordhur, u sëmurëm dhe…

Lufta më madhe në Burgun e Burrelit ishte lufta me urinë, pas saj vinin torturat.

“Daily Mail” publikon ultimatumin e Duçes për Mbretin shqiptar Zog, uaaa mësoni tani të pathënat e historisë

WOW! Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të shtunën e 26 gushtit 1933, në faqen.

Nga 400 gjëma në Berat tek goditja 8 ballë në Shkodër, njihuni me 10 tërmetet më të fuqishëm në Shqipëri

Cilët janë 10 tërmetet më të fuqishëm në historinë e vendit tonë? 10 rastet që.

Historia e panjohur e arratisjes së dy futbollistëve të “Vllaznisë”, fotot e rralla të tyre

Historia e panjohur e dy ngjarjeve me ekipin “Vllaznia” e Shkodrës në Helsinki dhe Athinë.

Spiunja që ishte tmerri i gjermanëve të Hitlerit, ata dridheshin nga zonja që çalonte

Gruaja që shihni në foton më poshtë quhet Virginia Hall dhe përshkruhej nga Gestapo si.

Asnjërit nga ju nuk i shkon mendja çfarë fsheh kjo foto nga Tirana e disa viteve më parë, do habiteni

Ështe bere nostalgjik Artan Shkreli, arkitekti i njohur dhe ne nje postim ne FB e.

“Mua nuk më besohet kjo gjë, por çfarë nuk ndodh në këtë jetë”, kush e hoqi qafe Enverin? Pas kaq shumë vitesh tronditen të gjithë

Duke folur në lidhje në marrëdhënien shumë të ngushtë dhe të besimit që kishte me.

Habit historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Europa i la qëllimisht mënjanë

WOW! Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është.

Historia që nuk e dinit! Isa Boletini me 15 mijë shqiptarë hyri në Dibër, garnizoni serb ka pësuar humbje të rënda

Telegram i 1913: Isa Boletini me 15 mijë shqiptarë hyri në Dibër, garnizoni serb ka.