E njihni këtë bimë? Ka aftësi të jashtëzakonshme shëruese

Portulaca ose siç quhet ndryshe burdullak është një bimë që jo të gjithë e njohin.

Portulaca përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve që ndihmon nevojat e përgjithshme dhe sasi të madhe kalciumi që forcon kockat tona. Farat e saj janë jashtëzakonisht të forta dhe bima mbijeton mbi 25 vjet.

Kjo barishte përmban shumë më shumë vitaminë A se të gjitha perimet e gjelbra, gjë që është shumë e dobishme në parandalimin e kancerit. Ajo gjithashtu përmban Omega-3 dhe acide yndyrore, thelbësore në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjes në tru. Plus kjo fabrikë është pa OMGJ dhe për këtë arsye duhet ta përfshini rregullisht në dietën tuaj. Gjethet e saj janë mjaft të shijshme edhe pa u gatuar, prandaj mund ta përdorni në receta të ndryshme në vend të spinaqit.

Ju mund ta shtoni atë në sallata dhe sanduiç dhe duke qenë se ajo është gjithashtu e pasur me proteina, ajo do të përforcojë nevojat tuaja të energjisë. Gjithashtu Portulaca zvogëlon rrezikun e çrregullimeve të zhvillimit në fëmijët, të tilla si autizmi dhe ADHD.

Revista Psikologjia