Humbi 58 kg dhe pësoi transformimin mbresëlënës, 33-vjeçarja tregon dietën që i ndryshoi jetën

Një nënë e dy fëmijëve ka rritur që të humbë gati 58 kilogramë , duke u transformuar tërësisht.
Krystal Ëall, 33 vjeç, kishte luftuar me peshën e saj që në moshë të re dhe iu desh të luftonte për vite me radhë dhe me ofendime që i vinin për peshën e saj, duke përfshirë edhe shqiptimet se ajo kurrë nuk do të mund të gjente një burrë me pamjen e saj.

Wall e cila u martua me burrin e saj kur ishte 19 vjeç, zbuloi se si në muajin e saj të mjaltit ishte aq e turpëruar nga pesha sa pretendoi se kishte frikë nga kuajt në mënyrë që të shmangte zbulimin se ajo ishte mbi kufirin e peshës për të kalëruar.

Krystal hante rreth 3000 dhe 5,000 kalori çdo ditë, e cila zakonisht përfshin dy tas me drithëra, pjata të mëdha makaronash dhe djathë, të skuqura dhe kafe e çokollatë.

“Isha shumë e turpëruar për peshën time, aq sa kisha kaluar edhe në depresion dhe e urreja pamjen time”, është shprehur ajo.

“Unë vazhdimisht isha e preokupuar për mënyrën sesi njerëzit e tjerë mendonin për mua. Kjo ishte një nga gjërat më të vështira.

“Unë vazhdoja të përpiqesha ulesha, të ecja ose të qëndroja në një mënyrë që më bënte të dukesh sa më e dobët dhe kjo ishte një pengesë e madhe për të qenë në gjendje të shijoja jetën”.

Në vitin 2016 Krystal, e cili jeton në Gjeorgji në SH.B.A., u këshillua nga mjeku i saj të shkonte për operacion bariatrik – por ajo vendosi të hiqte peshën vetë. Ajo filloi të numërojë kalori dhe të ushtrojë aktivitet fizik çdo ditë, para se të fillojë përfundimisht një dietë me keto – proteina me yndyrë të lartë, adekuate dhe karboni shumë të ulët – në Dhjetor 2018.

Numri mesatare i kalorive të Krystal ka rënë në 1.400 në ditë, dhe ajo tani nuk ha asgjë për mëngjes, më pas ka sallatë me mish pule, ton ose viçi për drekë, me mish dhe perime në mbrëmje.
Ajo gjithashtu shkon në palestër në 5 të mëngjesit çdo mëngjes dhe bën mbi një orë kardio, si dhe nganjëherë shëtitje, çiklizëm ose not.

“Humbja e peshës më ka ndryshuar jetën dhe madje ka përmirësuar të gjitha gjërat. Unë kam aq shumë energji tani për fëmijët e mi dhe jam entuziast për të qenë aktive. Jam shumë më produktiv. Jam rehat në lëkurën time që është diçka që nuk e kam përjetuar kurrë më parë. Tani dua të shkoj në aventura, të takoj njerëz të rinj dhe të marr sfida të reja fizike.”

Nëna e dy fëmijëve, e cila është e martuar për 13 vjet, tha se tani ajo ndjehet sikur mund të “besojë veten”, pasi më në fund përmbushi premtimin e saj për veten se do të humbiste peshë të mjaftueshme për t’u ndjerë e shëndetshme.

“Tani e mbaroj atë që them se do të bëj, dhe shkoj në shtrat çdo natë duke u ndier krenare dhe falënderues”, shtoi ajo.
Krystal tha se çelësi ishte të mos kishte frikë të provoni diçka të re dhe të eksperimentoni me dieta të ndryshme, duke shtuar se “hulumtimi është shoku i saj më i mirë”. /ShkodraNews/