Këto 4 përbërës që i kemi në kuzhinë janë zgjidhja për pagjumësinë, lodhjen, dhimbjen e kokës dhe astmën

Mjaltë, arra, hudhër dhe uthull molle janë të gjithë përbërësit që zakonisht i gjejmë në të gjitha kuzhinat. Por ajo që shumë njerëz nuk e dinë janë aftësitë e shumta dhe të jashtëzakonshme të këtyre përbërësve në shëndetin tonë.

Nëse vazhdoni të keni probleme të pagjumësisë, mund të përdorni një recetë të vjetër tradicionale që përbëhet nga përzierja e pak mjalti në tri lugë uthull molle.

Me këtë ilaç ju do të bini në gjumë brenda gjysmë ore, nëse pagjumësia juaj është kokëfortë, merrni edhe dy lugë çaji nga kjo përzierje.

Përzieni 1 kg mjaltë, 1/2 kg arra të granatuara dhe lëngun e limonit bio. Merrni një lugë çaji të këtij ilaçi çdo 3-4 orë. Kombinimi i këtyre përbërësve është i shkëlqyer në rastet e anemisë ose lodhjes kronike.

Nëse vuani nga hipertensioni ose keni mungesë hekuri. Shtoni 100 gramë arra dhe 100 gram mjaltë në dietën tuaj për të paktën 45 ditë. Mjalti dhe arrat janë një kombinim tepër i efektshëm.

Miksoni një lugë çaji mjaltë me 3-4 arra të granatuara. Kjo përzierje nuk është vetëm e shijshme, por edhe një ilaç i shkëlqyeshëm për dhimbje koke, pagjumësi dhe sklerozë.

Nëse keni nevojë për një ilaç të thjeshtë në shtëpi për të forcuar trupin tuaj dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj në përgjithësi, mund të provoni këtë:

Përzieni 1 kg mjaltë, lëng limoni (përdorni 10 limona) dhe lëng hudhre (përdorni 10 thelpinj).

Ruajeni përzierjen në një kavanoz të mbyllur për rreth një javë. Merrni 4 lugë çaji një herë në ditë.

Konsumi i rregullt i këtij ilaçi do të japë efektin e dëshiruar brenda një muaji. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për probleme të astmës dhe frymëmarrjes në përgjithësi.