Pasi fillova të pija këtë nuk u shëndosha më kurrë!

Disa ushqime, pavarësisht nga përfitimet e tyre shëndetësore, kur kombinohen mund të rezultojnë me energji të ulët dhe madje edhe shtim në peshë.

Ja 8 ushqimet që duhet të kombinoni:

1. Speca dhe veze

Vezët kanë një lëndë ushqyese që rrit metabolizmin, ndërsa speci lufton kortizolin e hormoneve akumuluese me vitaminë C.

2. Makarona me shparg.

3. Mjalte dhe rrush i kuq. Ky kombinim parandalon ruajtjen e ynndyres.

4. Kos dhe kanellë.

Nje mengjes i tille është një mrekulli për humbjen e peshës. Ky kombinim permban kalcium, vitaminë C dhe antioksidantë që përmirësojnë ndjeshmërinë e insulinës. Për përfitime shtesë, shikoni për një kos të fortifikuar me vitaminë D.

5. Salce pikante dhe pulë. Kur proteinat janë të kombinuara me ushqime me erëza, trupi juaj i djeg me shpejte kalorite.

6. Molla dhe gjalpë kikiriku

Sepse kur nje karbohidrat kombinohet me nje yndyre te shendetshme ben qe te perfundoni duke ngrene me pak ushqim gjate dites pasi ju largon oreksin.

7. Banane dhe spinaq.

Spinaq rrit sigurinë, ndërsa niseshteja rezistente në banane pak të gjelbër ju bën të ndiheni më të plotë dhe te zvogëloni yndyrën e barkut. Kaliumi i ketij fruti redukton fryrjen.

8. Hudhra dhe peshku.

Omega-3 në peshk ndihmon ne zvogelimin e inflamacionit,ndersa hudhra ne humbjen e peshes.