Rama mohon presionin ndaj mediave, jep leksione si mund të përmirësohen

Pas publikimit të raportit të “Reporterëve pa Kufij” mbi lirinë e medias, i cili bën me dije se Shqipëria ka zbritur me shtatë vende në indeksin e lirisë së mediave botërore, reagoi është kryeministri Edi Rama. Ai mohon presionin ndaj mediave edhe pse kjo është evidente në shumë raste. Tek i njëjti raport, Maqedonia e cila prej gati dy vitesh drejtohet nga një qeveri e re, ka bërë përparim me 14 vende.

Postimi i plotë i Ramës në Twitter.

Një pasqyrë kujtese “virgjëreshave” që vrisnin qytetarë, rrihnin e plagosnin gazetarë dhe sot bëjnë moral! Ka ende shumë për të bërë për lirinë e medias dhe ndarjen e lumit të informacionit nga llumi i kazanit po ashtu. Por me këtë qeveri s’ka media të shantazhuar e liri të mohuar!